Київ без сигаретних викладок. Київрада закликала парламент захистити дітей від куріння
Київрада звернулася до Верховної Ради України із закликом заборонити видиме розміщення тютюнових та нікотинових виробів, їхніх упаковок у місцях роздрібної торгівлі. Відповідне звернення опубліковане на сайті Київської міської ради.
Столичні депутати закликають колег з парламенту внести зміни до Закону України №2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» з метою запобігання зростання поширеності куріння та захисту дітей і молоді від залучення до вживання тютюну та нікотину
Через яскраву викладку учні середньої та старшої школи вкрай схильні піддаватися впливу реклами тютюнових виробів, а тому потребують захисту від агресивного маркетингу. На сьогодні серед підлітків віком від 13-15 років кожен п’ятий курить електронні сигарети, а кожен сьомий — теперішній курець тютюнових виробів. Як свідчить статистика, понад 60% українських курців викурили першу сигарету у віці до 18 років. Згідно з даними ВООЗ вживання тютюну є причиною хвороб, внаслідок яких в Україні щороку помирає 130 тисяч людей.
Дослідження, проведені у 42 країнах, показують, що така реклама сигарет агресивно впливає на дітей у країнах з середнім та низьким рівнем доходу. Саме тому тютюнові компанії всіляко заохочують дрібних продавців продавати свою смертельну продукцію у вітринах, які світяться немов новорічні ялинки.
Не зважаючи на те, що будь-яка реклама, спонсорство та стимулювання продажів заборонені в Україні з 2012 року, тютюнова індустрія вдається до маніпуляцій та обладнала ледь не кожну точку продажу тютюну рекламною викладкою сигарет. Особливо агресивною є тактика рекламної викладки тютюнових виробів у місцях роздрібної торгівлі у Києві. Згідно з дослідженням Університету Джона Гопкінса, на кожну школу столиці у радіусі 250 метрів припадає майже 4 місця роздрібної торгівлі тютюнових виробів. 96% місць торгівлі тютюновими виробами мають рекламну викладку тютюнових виробів. У 94% викладок тютюнових виробів медичне попередження на пачці заклеєне цінником.
Розміщення сигарет на рівні дитячих очей поруч із популярними серед молоді товарами, як-от солодощі, формує соціальну толерантність до куріння, а використання яскравих дизайнерських рішень підводить молодих людей до думки, що курити — це не тільки прийнятно, але й модно. Для людей, які кинули курити, механізм викладки працює як нагадування. Діти, які бачать сигарети у яскравих вітринах магазинів, на 64% більше схильні почати курити, а 38% курців, які намагаються кинути курити, згодні, що наявність тютюнових виробів у вітринах магазинів викликає потяг до куріння.
Необхідність законодавчої заборони викладки сигарет як форми стимулювання продажів виникає з міжнародних зобов’язань України — Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну РКБТ, ратифікованої Верховною Радою України 2006 року. Варто зазначити, що за законодавчу заборону викладки сигарет виступає і українське суспільство: відповідно до опитування КМІС, проведеного у травні 2022 року, 81% дорослих українців підтримують заборону видимого розміщення тютюнових виробів у вітринах магазинів та кіосків, водночас згідно з даними ВООЗ, сигарети у вітринах вважають рекламою 72% українців.
Тож запровадженням заборони видимого розміщення тютюнових та нікотинових виробів у місцях роздрібної торгівлі Верховна Рада Україна втілить волю абсолютної більшості громадян України.
Турбота про здоровʼя — твій внесок у Перемогу України!
Київрада планує звернутися до парламенту з проханням прибрати сигарети з вітрин магазинів та кіосків.