Найгірший жереб для Динамо. Чого чекати від Баварії Нагельсманна
Жереб був жорстоким до обох українських грандів в Лізі Чемпіонів: "Баварія" і "Барселона", "Реал" і "Інтер". По два повноцінних топ-клуби в групі і мізерні шанси на прохід в наступний раунд – нікому з наших представників не позаздриш. Плюс у киян в квартеті ще й міцна "Бенфіка", з якою доведеться зарубитя за місце в Лізі Європи. Туди ж схоже мітять і "гірники" після катастрофи в Молдові, де їм дісталося від місцевого "Шерифа".
І все ж "Динамо" буде чекати помітно більш важке випробування, і справа зовсім не в "Шерифах". "Реал" завжди залишається "Реалом", але з ним можна грати - "Шахтар" сам довів це в минулому сезоні, і з тих пір Мадрид навряд чи став сильнішим. Як і "Інтер", якому буде нелегко зберегти колишнє обличчя без ключових фігур чемпіонського проекту - Антоніо Конте, 115-мільйонного дезертира Ромелу Лукаку і Ашрафа Хакімі. "Барселона" без Ліонеля Мессі виглядає невеликим бонусом для киян, але "Баварія" його тут же нівелює.
Гірше суперника для "Динамо" просто не придумаєш. "Баварія" нарівні з двома фіналістами минулої Ліги Чемпіонів знаходиться на вершині європейської еліти футболу. Але будь-який англійський топ з першого кошика був би кращим жеребом. Тухель вибрав би найбільш їдкий склад під слабкості команди Луческу, але "Челсі" зупинився б, як тільки досяг потрібного результату. Гвардіола завжди був грозою "Аугсбургів" і "Норвічей", але робота в АПЛ навчила його вчасно глушити мотор, що зробив би "Манчестер Сіті" в потрібний момент матчу. У "Баварії" ж просто немає гальм. Це машина, при проектуванні якого гальмівна система не була передбачена.
41 м'яч Роберта Левандовскі, які він ємко вмістив в 29 матч Бундесліги сезону 20/21 – саме звідти. Разом з чотирма десятками голів упав рекорд результативності Герда Мюллера епохи палеоліту, на додачу до якого видали "Золоту бутсу" як найкращому голеадору Європи - Роберт збирає крихти визнання, поки "Золотий м'яч" йому вперті не дают. Польський бомбардувальник, який за іронією долі панує над німецьким небом, нещодавно пропав з радарів, і вперше за 20 останніх матчів у футболці "Баварії" не забив. Інцидент стався в провінційному містечку Фюрт, де новачок Бундесліги "Гройтер" програв Мюнхену лише 1:3. Але можна не сумніватися, що якби "рекордмайстер" не залишився б в меншості на другий тайм через вилучення Павар, Роберт би обов'язково знайшов свій гол і аномалії б не сталося.
Влітку у мюнхенського спорткара змінився власник, але це взагалі не позначилося на результатах. Ключі від боліда перейшли з рук Хансі Фліка до Юліана Нагельсманна, разом з яким з Лейпцига були доставлені нові запчастини - Дайо Упамекано і Марсель Забітцер. 34-річний тренер вчинив не по роках мудро і не став правити механізми, які і так відмінно працювали. "Баварія" дала збій в першому турі, поділивши очки з Гладбахом (1:1), але з тих пір їх компас незмінно вказує на W - 8 перемог поспіль у всіх турнірах, включаючи непрості матчі з дортмундською "Боруссією" в Суперкубку (1:3), "РБ Лейпцигом" (1:4) в лізі і розгром "Барселони" (0:3) з дублем Левандовскі на "Камп Ноу" в ЛЧ.
Єдине, що видає в майстра Нагельсманне юнака – це його максималізм. Юліан всюди хоче перемагати і робити це з найбільшою перевагою – звідси корні беруть непристойні перемоги на кшталт 12:0 над "Бремером" в Кубку Німеччини, 5:0 над "Гертою" і 7:0 над "Бохумом" в чемпіонаті. Флік не заважав своїй команді зайвими тактичними інструкціями перед рядовими матчами, а у Нагельсманна таких матчів просто не буває. Цю рису вже відзначив старший товариш тренера, 35-річний голкіпер Мануель Нойер:
"Нагельсманн дуже скрупульозний, дає нам дуже багато інформації. Навіть до матчів проти більш слабких суперників, таких як "Бохум" або "Гройтер", ми готуємося так само уважно, як і в Лізі чемпіонів до "Барселони".
Деталі змінюються від суперника до суперника, але базові настройки "Баварії" Нагельсманн майже не чіпав - крім хіба що позиції Лероя Сане. Вони з Федеріко К'єзою з "Юве" входить в червону книгу олдскульних вінгерів, яким зручніше грати на фланзі, відповідному робочій нозі. Новий тренер повернув німця наліво, і Лерой відразу став показувати свій найкращий футбол. Ще рано робити висновки, але цифри поки виглядають оптимістично - в минулому сезоні при Фліці Сане переважно грав справа і в середньому витрачав 133 хвилини на одну результативну дію в матчах Бундесліги і ЛЧ. У новій кампанії на гол або асист йде всього 74 хвилини - ефективність явно зросла. Також помітно більше стали довіряти Джамалу Мусіалі - Нагельсманн не соромиться випускати 18-річного вундеркінда в старті на "Камп Ноу", якщо вважає, що той цього заслуговує. Як підсумок - 2+2 в Бундеслізі за 170 хвилин на полі.
Глобально це все та ж домінантна "Баварія", що знищила "Барселону" з рахунком 8:2 на шляху до європейської слави в позаминулому сезоні: вкрай небезпечна на м'ячі, ідеально злагоджена без нього, команда, яка прагне вести гру з першої до останньої хвилини. З найбільш грізним нападом в Європі, унікальною парою Кімміх - Горецка в центрі поля і найкращим воротарем в історії гри, який заново відкрив свою позицію. У порівнянні з командою Фліка змінився лише центр оборони - замість поїхавших з Мюнхена Алаби та Боатенга Нагельсманн награє молоду пару Зюле-Упамекано.
Чарівних розрізних передач вперед стало менше, але побоювання з приводу відсутності авторитетів в центрі захисту були швидко розвіяні. До того ж новий дует поєднує фізичну сили з мобільністю. Боатенг в останньому сезоні став відвертим пішоходом, а Алаба ніколи не був профільним центрбеком і йому не вистачало міці. Частина повноважень центральних оборонців в розвиток атак взяли на себе фуллбеки. Недарма Павар став ключовим гравцем білд-апу в грі з "Барселоною", хоч і не без допомоги дивного тактичного рішення від Рональда Кумана.
"Динамо" не світять очки ні в одному з матчів з "Баварією", але це не привід розслаблятися. Левандовскі все одно знайде свій гол, але завдання Забарна і Сироти – не дати йому це зробити першим же знаряддям в арсеналі. У Миколенка буде можливість на власні очі побачити, як виглядає сучасний атакувальний фулбек, який до того ж на рік молодший – дриблінгу Альфонсо Девіса може позаздрити і Віктор Циганков. Ну а зразком еталонного глибинного плеймейкера для Колі Шапаренко послужить Йозуа Кімміх. Заодно покаже, як можна поєднувати перший пас з неймовірним об'ємом роботи ззаду. Чинити опір марно, але не безглуздо. Таких уроків в УПЛ не дають.