Запоріжжя Інформ

У великому бізнесі є місце казці? Як стартапи перетворюються в мільярдні компанії?

У великому бізнесі є місце казці? Як стартапи перетворюються в мільярдні компанії?
212936 ПЕРЕГЛЯДІВ

«Клуб єдинорогів» звучить як назва дитячого шоу. Але насправді мова йде про успішні стартапи, ринкова вартість яких перевищує мільярд доларів. Сьогодны ми поговоримо про особливості компаній-єдинорогів і з'ясовуємо, як заснувати одну з них.

Термін «єдиноріг» як характеристика стартапу вперше з'явився в статті венчурного інвестора Ейлін Лі в 2013 році, після чого його швидко підхопило бізнес-співтовариство. Перше спостереження Лі полягало в тому, що успішні молоді компанії - велика рідкість. Тільки 0,07% стартапів з венчурним фінансуванням досягли оцінки в мільярд доларів менше ніж за десять років. Тоді вона придумала єдиний термін для компаній, яким вдалося це зробити. Варіантів було кілька: єдинороги, мегахіти і хоум-ран (в бейсболі, наприклад, так називають удар, коли м'яч перелітає через все поле і дає б'є право принести своїй команді очко). Ейлін Лі обрала єдинорогів, бо хотіла «передати рідкість і алхімію», властиву подібним проектам.

Однак успішні стартапи об'єднує не тільки висока вартість і рідкість. У 2018 році Business Insider виділив ще чотири характеристики. По-перше, стартапи-єдинороги орієнтовані на споживачів - 62% працюють в сфері B2C, тобто прагнуть зробити продукт або сервіс простішим і доступнішим для покупців або користувачів (а не для компаній-партнерів). Наприклад, Uber спрощує замовлення таксі, а Airbnb - короткострокову оренду житла в незнайомому місті. По-друге, це технологічні компанії - 87% єдинорогів розробляють програмне забезпечення. Так, Dropbox дозволяє обмінюватися файлами за допомогою хмарних технологій. По-третє, модель заробітку стартапу заснована на комісії. Якщо ви коли-небудь замовляли таксі через сервіс, то напевно знаєте, що не вся сума йде безпосередньо водієві: з кожної поїздки певний відсоток отримує сервіс. Ця схема заробітку характерна для 33% єдинорогів. Нарешті, найпопулярніший ринок для таких стартапів - ритейл і електронна комерція, де 25% єдинорогів заробляють мільйони.

Коли Ейлін Лі придумала термін «єдиноріг», вона намагалася виявити помітні схожості між засновниками таких компаній, а не між самими стартапами. У цьому вона згодна з поширеною думкою венчурних інвесторів про те, що робити ставку потрібно на людину, а не на ідею.

Виявилося, що кидати університет заради блискучої кар'єри господареві єдинорога зовсім не обов'язково. Приклади Білла Гейтса і Марка Цукерберга швидше виняток з правил, а середній вік засновників успішних стартапів - 34 роки. Зазвичай до цього моменту у ФАУНДЕР за плечима вже є чудову освіту, наприклад Стенфорд або Гарвард. Також з'ясувалося, що образ ФАУНДЕР як самотнього генія в водолазці - ще один міф. У більшості компаній-єдинорогів є кілька співзасновників, в середньому троє. Хоча один з них вже працював в технологічній компанії і має досвід створення власної компанії, нехай і невдалий. Вчитися на своїх помилках - все ще один з найефективніших методів досягнення успіху.

Якщо вас не лякають небезпеки на шляху до успіху і ви хочете заснувати стартап, який може в перспективі перетворитися в єдинорога, то зверніть увагу на актуальні напрямки - охорона здоров'я, сільське господарство, автомобілебудування і ритейл. У всіх зараз активно шукають технології, які допоможуть знизити витрати і побудувати нові бізнес-моделі.

Зростання таких компаній, як Uber, Lyft і Airbnb, породив свою міні-економіку стартапів. Наприклад, нещодавно в список єдинорогів увійшла компанія Checkr, яка перевіряє дані водіїв, які працюють в Uber, Lyft та інших подібних сервісах. Якщо у вас теж є ідеї, як допомогти учасникам гігономікі (економіки вільного заробітку), то вони цілком можуть вистрілити і в перспективі стати єдинорогами.

© 2020 zap-inform

Мої відео